18-11-2019 r. Wersja do wydruku  

Mełpin

 

 

 

Wieś położona 6 km na północny zachód od Dolska, przy bocznej drodze ze Śremu do Dolska. Leży po północnej stronie Jeziora Mełpińskiego i łączącego się z nim ciągu niewielkich stawów oraz bagien.

 

Pierwszy raz wzmiankowana jako Malpino z jeziorem Malpino w 1181 r. Początkowo była własnością rycerską i klasztorną, następnie szlachecką. Od XII w. należała do klasztoru Benedyktynów z Lubinia. W 1367 r. opat lubiński sprzedał sołectwo Mełpin Marcinowi zwanemu Drzanga.

 

W 1846 r. właścicielem był Ignacy Bojanowski, następnie włości przejął Wiktor Unrug (mąż Emilii Florentyny Bojanowskiej, a córki Ignacego Bojanowskiego). W latach 1899-1902 Mełpin należał do Emilii von Unrug i tworzył jeden zespół z Lubiatowem, gdzie prowadzono hodowlę bydła. W 1902 r. wieś ponownie należała do Wiktora Unruga, a w latach 1925-1928 nowym właścicielem została Jadwiga Walentyna Unrużyna z Zielonackich. Od 1964 r. Mełpin stał się własnością państwa.

 

 

 

Dwór w Mełpinie

 

 

W parku krajobrazowym z XIX w. rosną pomnikowe okazy buków pospolitych, dębów szypułkowych i lipy szerokolistnej. W jego zachodniej części znajduje się neobarokowy dwór z 1908 r.

 

Zespół dworsko-parkowy swój obecny wygląd zawdzięcza właścicielowi – Kajetanowi Pyrzyńskiemu (przedsiębiorca, poeta, Konsul Honorowy Republiki Peru w Polsce) , który od 1984 r. przeprowadzał tu remont. W dworku oraz „domku ogrodnika” właściciele wygenerowali miejsce wypoczynku dla 20 osób.

Do parku przylega zespół folwarczny z drugiej połowy XIX w. i początku XX w. (do dziś zachowały się: 2 chlewnie, stodoła szachulcowa, gołębnik, magazyn, kuźnia, śrutownik, spichrz i wozownia).

 

W niedalekim sąsiedztwie wsi znajdują się dwa jeziora Mełpińskie Wielkie i Mełpińskie Małe, popularne wśród wędkarzy. W pobliżu znajduje się teren wypoczynkowo-biwakowy Serdecznej Osady Parafii NSJ ze Śremu.

 

Nad jednym z jezior znajdowała się wieś Mączlino notowana jeszcze w 1531 r. Jak głosi legenda, na skutek klątwy zapadła się i powstało jezioro, i tylko od czasu do czasu słychać odgłosy dzwonów kościelnych.

 

 

 

Źródła tekstu:

Zbigniew Szmidt, Atrakcje turystyczne ziemi śremskiej

Zdzisława Dłużak, Dolsk moje miasto

Zdjęcie: Archiwum ŚOWMP


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.