18-11-2019 r. Wersja do wydruku  

Pokrzywnica

 

 

 

Wieś położona 4 km na południowy wschód od Dolska, po wschodniej stronie drogi do Borku Wlkp.

 

Pierwsza wzmianka o Pokrzywnicy pochodzi z roku 1388. Jej nazwa brzmiała wtedy Koprzywnica. W latach 1388-1446 Pokrzywnica była własnością szlachecką Pokrzywnickich, m.in. Wojciecha, Mikołaja, Jakuszy, Macieja i Marcina. W 1446 r. wieś kupił Andrzej Fałkowski, a następnie w 1465 sprzedał Marcinowi Westerskiemu. W latach 1476-1486 dziedzicami byli kolejno Wawrzyn Lipowski i Piotr z Górki. Od 1499 do 1530 r. Pokrzywnicą władali: Błażej i Andrzej Westerscy, Jan Wargowski, Anna Mierzewska, Stanisław Jurkowski, Barbara Jurkowska i Jan Jarosławski. W latach 1559-1570 dziedzicem był Adam Jarosławski. W XVIII w. Pokrzywnica należała do szambelana Jana Nepomucena Węgorzewskiego. W 1848 roku wzniesiono tu browar , przebudowany następnie na młyn, a później na gorzelnię. Być może budynek stoi na miejscu starszego założenia, gdyż natrafiono na nim na ślady fosy.

 

Pierwszy zapis własnościowy „dóbr rycerskich Pokrzywnicy” pochodzi z 3 marca 1859 r., właścicielami wsi byli wtedy Teodor Hildebrand z żoną Joanną z domu Busse. Od 14 maja 1875 r. folwark należy do Eugena Marnowa z Berlina. Prowadzono wtedy tu hodowlę bydła i użytkowano gorzelnię. W 1886 r. Pokrzywnica wróciła do Hildebrandów – jej właścicielem stał się Karol Hildebrand ze Śliwina, który w następnym roku wybudował dworek oraz utworzył park, w którym do dziś zachowały się okazałe dęby.

 

23 kwietnia 1890 r. właścicielem stał się Niemiec Arnold Nagls, a w 1912 r. Wilhelm Pieper z Przylepek i gospodarzył tu do 1922 r. Następnie wieś przejął Kazimierz Krzyżtoporski (Krzysztoporski). Ostatnim właścicielem od 1928 r. był Ignacy Milicki – w 1939 r. aresztowany przez Niemców i rozstrzelany 20 października na rynku w Książu Wlkp.

 

W 1946 r. majątek rozparcelowano. Resztówka wraz z gorzelnią przypadły w udziale Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z Dolska. Obecnie majątek jest wydzierżawiony.

 

W parku krajobrazowym, z połowy XIX w., położony jest dwór z 1887 r. o architekturze neorenesansowe. Zachował się tu duży zespół pomników przyrody m.in.: 7 dębów szypułkowych o obw. 540 – 310 cm.

 

Z zabudowań gospodarczych na uwagę zasługują : czworak, chlewnia, stodoła i kuźnia. Całość otoczona jest kamienną bramą wjazdową z przełomu XIX i XX w.

 

W 2014 r. Gmina Dolsk pozyskała dodatkowe środki w ramach programu Leader dzięki członkostwu w LGD Gościnna Wielkopolska. W wyniku czego w: Pokrzywnicy, Trąbinku, Brześnicy oraz w Lipówce zostały wybudowane drewniane wigwamy, które zastępując świetlice wiejskie, służą lokalnym społecznościom, jako miejsca spotkań i wspólnego spędzania wolnego czasu.

 

 

 

 

24 października 2014 r. odbyło się otwarcie świetlicy w Pokrzywnicy. Sołtys wsi Pokrzywnica, Andrzej Michałowski, powitał wszystkich zebranych, natomiast Burmistrz przekazał na ręce sołtysa symboliczny klucz do świetlicy. Następnie ks. Tomasz Buliński dokonał jej poświęcenia.

 

 

 

Źródło tekstu:

Zdzisława Dłużak, Dolsk moje miasto

Zdjęcie: UMiG Dolsk


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.